fot. Dawid Linkowski. Pomorskie Eko Forum 2017

W dniach 21-22 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się Pomorskie Eko Forum. Projekty Miejskie reprezentował na Forum Jarek Kadłubowski, który miał przyjemność uczestniczyć w panelu nt. Smart Cities. Paneliści dyskutowali przede wszystkim o rozwiązaniach smart w usługach publicznych. Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają na zwiększenie efektywności w dostarczaniu wody czy energii cieplnej i prowadzą do mniejszej awaryjności sieci. Wszystkie te innowacje służą klientom zmniejszając koszty dostarczania mediów i chroniąc przed dolegliwościami awarii. W tej części panelu głos zabierali przede wszystkim przedstawiciele spółek miejskich i chwalili się swoimi znacznymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

W trakcie obrad wyjaśnione zostało, na czym polegają rozwiązania smart. Ważnym tematem rozmowy były możliwości zastosowania idei smart cities w mniejszych miastach, które nie leżą w obszarze oddziaływania największych metropolii. Ich mieszkańcy chcą również korzystać z najnowszych technologii, ale dostęp do rozwiązań często ograniczają możliwości finansowe i organizacyjne małych gmin. Również potrzeby takich miejscowości mogą być różnie zdefiniowane.

Niestety czas upłynął szybko, a temat smart city jest bardzo szeroki i można o nim długo dyskutować. Liczymy, że na następnym Pomorskim Eko Forum wrócimy do tematu!

fot. Dawid Linkowski. Pomorskie Eko Forum 2017: